Ana
Hakkımızda
Üyeler
Faaliyetler
Ödüller
QSL / İletişim
Muhtelif Bilgi
Home
About Us
Members
Activities
Awards
QSL / Contact
Info for Foreigners

TA İstasyonları için Yarışma Bilgisi


Bugüne dek contestlere genellikle sadece "bayrak dalgalandırma" ve havada TA / TC ön ekini duyurmak için katıldığımızdan burada aktaracağımız bilgiler oldukça temel ve iddiasız olacaktır. TA istasyonlarından büyük yarışmalara katılıp rekor kırarak birincilikler elde etmiş olanlar vardır. Onların tecrübelerinin bizimkilerle kıyaslanamayacağını peşinen bildiririz.

İlk olarak uygun bir log programı temin edilmelidir. Hesaplamaları otomatik olarak yapan tercihen freeware ya da shareware ücretsiz bir programı conteste katılmadan bir süre önce bilgisayarınıza yükleyin ve test edin. Hayali 5-10 çağrı işaretini seçtiğiniz bir contestte girip hesaplamayı- cabrillo formatında dosya hazırlamayı görün. Ben AATest programını kullanıyorum. http://www.dxsoft.com/en/products/aalog_contest/ linkinden indirilebilir. Programın nasıl kullanılacağına ilişkin örneklerle bir açıklamayı aşağıda WAEDC Worked All Europe DX Contest linkinde bulabilirsiniz. Bilgileri sağlayan TA3GO Can Okur arkadaşımıza vakit ayırıp bu güzel dokümanları hazırladığı ve bizlerle paylaştığı için teşekkürü bir borç biliriz.

MixW (http://www.mixw.net),
TRlog (http://www.qth.com/tr veya
ftp://ftp.qrz.ru/pub/hamradio/contest/trfree.rar),
SD (http://www.ei5di.com),
N1MM-log (http://www.n1mm.com),
AAlog (http://www.dxsoft.com/),
Writelog(http://www.writelog.com),
 RCKlog (http://www.rcklog.de),
Win-Test (http://www.win-test.com) gibi pek çok program bedel karşılığı ya da freeware olarak kullanıma sunulmuştur.

Daha sonra katılacağınız contestin tarihini takip etmeniz lazım. http://www.sk3bg.se/contest/ sitesinde veya http://www.arrl.org/contests/ sitesinde aylık olarak tüm HF contestlerinin bilgileri yayınlanmakta. Buradan önümüzdeki günlerde düzenlenecek contestlerin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

TA3GO Can Okur arkadaşımız www.bitlik.org da ilgili bölümde yarışmalar hakkında bilgiler vermektedir. Bitlik erişiminiz varsa oradanda bilgi edinebilirsiniz. Bazı büyük SSB yarışmalarının kuralları hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.
 

Ocak ayı:

Nisan ayı: Eylül ayı: Ekim ayı: Kasım ayı: