Ana
Hakkımızda
Üyeler
Faaliyetler
Ödüller
QSL / İletişim
Muhtelif Bilgi
Home
About Us
Members
Activities
Awards
QSL / Contact
Info for Foreigners

WAEDC Worked All Europe DX Contest

http://www.darc.de/referate/dx/xedcwr.htm
Eylül ayının 2. haftasonu. Cumartesi saat 00.00 UTC den Pazar saat 24.00UTC ye dek.

3.5 - 7 - 14 - 21 - 28 MHz . Single-op Low 100w a kadar, Single-op High 100w dan fazla, Multi-op. 48 saatin 36 saati çalışılabilir, 12 saat istirahat edilmelidir. Sadece Avrupa'da olan bir istasyonla Avrupa dışı istasyonlar çalışabilir. TA1 istasyonları Asya ve diğer kıtalardakilerle, TA2-9 sadece Avrupa istasyonları ile çalışabilir. Rapor olarak 59 001 den başlayarak artan numara verilir.Her istasyonla bir bandda tek bir QSO yapılabilir. Bu yarışmada QTC alış verişi olarak özel bir durum var. Bu kısmı izniyle TA3GO'dan alıntılayacağım, Aatest kullanımı ile ilgili çok güzel bir anlatımı var :

WAE Yarışması'nın işleyişinde diğer yarışmalarda olmayan değişik bir kural var,
 

QTC TRAFİĞİ (QTC ALIP VERME)

Bilindiği üzere WAE YARIŞMALARI (SSB, CW VE RTTY) Avrupa İstasyonları ve diğer geri kalan kıtalar arasında gerçekleşiyor Şöyleki, Tüm kıtalar sadece Avrupa ile görüşüyor Avrupa İstayonları'da diğer kıtalardan puan alıyorlar.
 

QTC Nedir?

QTC, en az 1 en çok 10 tane olmak üzere içeriğinde saat (UTC), çağrı işareti ve seri numara
bulunan, daha önce yaptığınız qso ların mesaj halinde karşı istasyona iletilmesi, iletildiğinin logumuza kaydedilmesi ve alan istasyonunda bu mesajı loguna işlemesi işidir.

Yarışma sırasında QTC ALIP VERMEK zorunlu değil, ancak yapılırsa bol bol puan kazanıyorsunuz.

AATEST programında (aalog contest modülü), bu işlemin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağım;

Aşağıdaki ekran görüntüsünde toplam 10 QSO yapılmış (loga işlenmiş) halde programı görüyorsunuz,

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, DL1AA ile 11. QSO yapılırken görülüyor.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, DL1AA QSO listemizde yerini almış. Buraya kadar herşey diğer yarışmalarda nasıl olduysa o şekilde gelişti. Senaryoya göre az önce görüştüğümüz DL1AA çağrı işaretli istasyon bize QTC verip veremeyeceğimizi soruyor,bunun için; Any QTC ? veya benzeri bir soru soruyor

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, DL1AA istasyonuna verebileceğimiz QTC miz olup olmadığına bakmak için logumuza kaydetmek için çağrı işareti yazdığımız yere tekrar DL1AA yazıyoruz. Daha önce QSO muz olduğu için program bizi kırmızı renkle uyarıyor, bu önemli değil çünkü biz bu istasyon ile tekrar QSO yapmayacağız. QTC verip veremeyeceğimizi kontrol edip, uygunsa mesajımızı ileteceğiz. Çağrı işareti bu şekilde duruyorken CTRL + S tuşlarına birlikte basıyoruz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, CTRL + S tuşlarına birlikte bastıktan sonra QTC penceresini görüyoruz.

Bundan sonra işimiz, yukarıdaki ekran görüntüsündeki QTC trafiği penceresinde olacak.

İlk önce karşı istasyona, yani DL1AA ya QTC Grup numarası ve QSO sayısını bildiriyoruz.

Pencerenin üstten 2. satırına baktığımızda QTC 1/10 ibaresini görüyoruz. 1/10 açılımı şudur:

1. QTC grubunu veriyorum, içinde 10 adet QSO var!

QTC 1 Slash 10 dediğimizde karşı istasyon bunu anlıyor ve hazır olduğunu söylüyor. hazırım demesinin ardından listedeki 10 QSO yu ne hızlı ne yavaş bir tempoyla karşıya okuyoruz; her satırda mandal bırakıyoruz ki istasyon anladığını ve devam edebileceğimizi yada nereyi anlayamadığını ve tekrar etmemizi istediğini söyleyebilsin.

Anladığını farz edelim, roger, okey, go ahead diyor ve 2. satıra geçiyoruz. satırdaki sıraya göre soldan sağa önce saati sonra ç.işaretini sonra seri numarayı söylüyoruz ve 10 taneyi bu şekilde bitirdikten sonra bir problem yok ise önce yukarıda sağdaki "send qtc" tuşuna daha sonrada alt soldaki "save" tuşuna basıyoruz ve pencere kapanıyor. DL1AA ya 1/10 numaralı QTC mesajı gönderildi ve logumuza kaydedildi şimdi diğer istasyonlarla QSO ya gerekirse tekrar başka QTC vermeye devam edebiliriz.

QTC gönderisi doğru alış veriş sonucunda size ve karşı istasyona puan kazandırmakta. Acemilik dönemindeyseniz 'sorry, no qtc' cevabınıza hiç kimse alınmaz, yalnızca daha düşük puanda kalırsınız.